Endodontija

Dažreiz cilvēkam ir jāizvēlas starp zoba izraušanu vai tā saglabāšanu.

Pateicoties zoba kanālu apstrādei un pildīšanai ir iespējams saglabāt zobu.

Procedūras apraksts: 

Lai saprastu, kā rodas neatgriezenisks bojājums zoba nerva telpā, ir svarīgi izprast zoba struktūru. Katram zobam mēs izdalām: kroņa daļu  un saknes daļu. Kroņa daļa sastāv no ārējā slāņa – emaljas, vidējā slāņa – dentīna un iekšējās daļas – pulpas (zoba nervs). Savukārt saknes daļa sastāv no cementa, zem tā – dentīna un dziļāk – sakņu kanāli, pa kuriem asinsvadi un nervi nokļūst pulpā, nodrošinot zoba inervāciju un asins apgādi.

Kariess (zobu puve) ir galvenais iemesls zoba nerva iekaisumam. Zoba cieto audu bojājumu rada skābes un baktēriju fermenti. Baktērijām nonākot saskarē ar zoba nervu rodas neatgriezeniskas izmaiņas zoba nerva telpā. Iekaisuma attīstības ātrums ir atkarīgs no bojājuma dziļuma.

 

 

Kādas tam ir sekas?

Lielākā daļa no zoba nerva iekaisumiem ir hroniskā formā attīstās lēni, nesāpīgi un ilgstoši, bet ir arī tādas, kas parādās ātri, strauji un ar izteiktām sūdzībām – akūtā formā.

Simptomātika var būt dažāda, atkarībā no konkrētas patoloģijas. Vissastopamākā klīniskā izpausme ir nosakāma ar temperatūru – rodas sāpes izteikti uz karstu. Sāpes parasti ir izteiktas uz vakaru vai pa nakti.

Hroniskajās formās mainās slimības attīstība, kā arī pacienta sūdzības. Ilgstoši noritošajos procesos rodas sāpes uz spiedienu – košļājot. Tādos gadījumos izteiktas sāpes parasti nenovēro, bet jūtams diskomforts.

 

 

Kā to novērst?

Parasti šāda veida zobu slimības parādās pie dziļa zoba kariesa, ja netiek ievērotas visas zobu higiēnas normas. Pie šo normu pārkāpšanas pieder nepietiekams mutes dobuma higiēna, zobārsta neregulāra apmeklēšana, alkohola lietošana, smēķēšana, kā arī citas saslimšanas, cukura diabēts, kuņģa skābes atvilnis u.c.

 

Zoba nerva bojājumi un zemsaknes iekaisumi tiek atklāti rentgenoloģiskā izmeklēšanā. Aktuāls sakņu kanālu ārstēšanas iemesls ir zobu sagatavošana protezēšanai.

 

 

Pazīmes, kas liecina par zoba nerva iekaisumu?

Zoba nerva iekaisuma stadijā pacients var sūdzēties par paaugstinātu jūtību uz aukstu, bet izteiktāk karstu kairinātāju. Zoba rajonā var novērot spontānas sāpes, kas var būt asas vai trulas. Bieži sāpes parādās vai kļūst spēcīgas, iestājoties vakaram vai nakts laikā.

Kad nerva iekaisums ir pārgājis hroniskā stāvoklī, sāpes var arī nebūt, taču iekaisuma process trupinās, bieži radot bojājumu zem saknes žokļa kaulā.

Ja ievērojat sāpes uzkožot uz zoba, visticamāk, ka tieši sakņu kanālu ārstēšana būs nepieciešama.

Pamatojoties uz pacienta sūdzībām, rentgenoloģiskiem izmeklējumiem un dažādiem zobu jūtības noteikšanas testiem, tiek apstiprināta diagnoze- zoba nerva neatgriezenisks iekaisums.

 

 

Sakņu kanālu ārstēšana ir procedūra, kuras laikā sakņu kanāli tiek attīrīti no iekaisušiem, sabrukušiem audiem un baktērijām. Galvenais pulpas iekaisuma iemesls ir zobu kariess (zoba puve), ko izraisa baktērijas. Ja zoba cieto audu bojājums laicīgi netiek ārstēts, mikroorganismi nonāk līdz zoba nervam, izraisot iekaisumu. Arī pēc zobu traumām, ja skarts zoba nervs, var būt nepieciešama zoba sakņu kanālu ārstēšana.

Ārstēšana ir atkarīga no iekaisuma procesa smaguma. Ja rentgenoloģiskajā izmeklēšanā pirms procedūras zobārsts konstatē, ka iekaisums nav sasniedzis pacienta žokļa kaulu, bet tikai zoba saknē, tad ārstēšana var tikt veikta pat vienā zobārsta apmeklējuma reizē. Taču, ja zobārsts konstatē iekaisumu arī žokļa kaulā zem cietušā zoba saknes, tad procedūra tiek veikta divos, vai pat vairākos seansos. Parasti zoba sakņu kanālu ārstēšana tiek veikta, izmantojot vietējo anestēziju.

Endodontija 1
Darba laiks

Darbdienās
09:00 - 19:00

Mūsu adrese

Brīvības iela 162 -1A, Rīga, LV-1012