Zobu higiēna

Katram ir jāapzinās mutes dobuma kopšanas svarīgums.
Regulāra zobu tīrīšana ar zobu pastu un zobu birsti, starp zobu virsmu diegošana un mutes dobuma skalošana, tādējādi nodrošinot zobu aplikuma notīrīšanu un novēršot zobakmens veidošanos, bet tomēr iepriekšminētās higiēnas procedūras nespēj nodrošināt pilnīgu piekļuvi visām zoba virsmām. 
Šī iemesla dēļ, neskatoties uz regulāru zobu tīrīšanu mājas apstākļos, ir ieteicams apmeklēt zobu higiēnistu vismaz 2 reizes gadā. 

Svarīgi konsultēties ar zobārstu vai zobu higiēnistu par pareizu kopšanas līdzekļu izvēli – zobu pastu, skalošanas līdzekļiem, zobu birsti, zobu diegu – lai sasniegtu maksimāli labu rezultātu.

Procedūras apraksts:

Pirms higiēnas procedūras uzsākšanas ir jāveic mutes dobuma izmeklēšana, kā arī specializētā izmeklēšana, gadījumā, ja ir sūdzības. Kā nākamais tiek novērtēts zobu aplikuma un zobakmens daudzums, ja tā ir ļoti daudz, tad higiēnas procedūru var sadalīt vairākos seansos.

Zobu higiēnists veic profesionālu mutes dobuma un zobu higiēnu. Tā ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāliem instrumentiem tiek notīrīts baktēriju aplikums, zobakmens visā mutes dobumā, virs smaganas, zem smaganas un pat visgrūtāk aizsniedzamajās vietās. Tā ir nepieciešama, lai ilgtermiņā saglabātu mutes dobumu veselu un tīru.
Lai gan galvenā vesela mutes dobuma atslēga ir regulāra zobu tīrīšana un diegošana mājas apstākļos, tomēr ne vienmēr iespējams notīrīt visu sakrājušos aplikumu, līdz ar to siekalu ietekmē tas pārvēršas zobakmenī.

Zobu pulēšanu ar sodas strūklu:

Sodas strūkla ātri un efektīvi notīra zobu virsmas no aplikuma un virspusējā pigmenta. Tā iesniedzās dziļāk spraugās nekā parastā pulējamā birstīte un pasta. Sodas strūkla padara zobu virsmu gludu un piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.

Kādos gadījumos netiek izmantota sodas strūkla?
 • Ja pacientam ir astma.
 • Ja pacientam ir atsegti zobu kakliņi, sodas strūklas izmantošana var pastiprināt vai veicināt zobu jutīgumu.
 • Ja zobu smaganas ir iekaisušas. Šajā gadījumā sodas strūkla var kairināt smaganu vēl vairāk, kas rada papildus diskomforta sajūtu
Mutes dobuma un zobu higiēna reizi pusgadā jāveic zobārstniecības kabinetā pie zobu higiēnista!
Regulāri apmeklēts zobu higiēnists, ļaus izvairīties no smaganu un zobu bojājumiem.

Nepilnīgas mutes dobuma higiēnas pazīmes:

 • asiņojošas un sāpīgas smaganas;
 • patstāvīgi slikta elpa;
 • dzeltenīgs vai brūns aplikums uz zobiem un mēles;
 • vēlīna saslimšanas stadija var novest pie zobu kustīguma, spraugu veidošanās starp zobiem, zobu zaudēšanas, tādā gadījumā var uzstādīt diagnozi-paradontoze.

Procedūras apraksts:

 • Ja pacientam ir izteikts zobakmens, sākotnēji zobakmens tiek notīrīts ar ultraskaņas skeileri. Tas ir mehānisks instruments, kas ar ultraskaņas vibrāciju noņem zobakmeni virs smaganas līmenī.
 • Lai mutes dobuma un zobu higiēna būtu pilnīga, katrs zobs jānotīra ar rokas instrumentu, jo tikai ar to iespējams piekļūt grūti aizsniedzamās vietās, zem smaganu rajonā un starp zobu rajonā. Bez rokas instrumenta izmantošanas mutes dobuma higiēna nav pilnīga.
 • Kad zobakmens rūpīgi notīrīts, zobi tiek pulēti ar specializētu pastu, kā arī rūpīgi izdiegoti.
 • Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uzklāj fluora pastu, lai atjaunotu zoba dabīgās aizsarg spējas.
 • Pacientiem iesakām stundu pēc mutes dobuma higiēnas neēst, nedzert, neskalot mutes dobumu, kā arī stundu nelietot krāsainus dzērienus (sarkanvīns, sulas) un ēdienus (bietes).

Ieteikums!

Ja pacientam novēro pastiprinātu zobakmens veidošanos, vai arī ja pacientam ir neizņemamas zobu protēzes (tilti, implanti) iesakām, zobu higiēnistu apmeklēt biežāk nekā reizi pusgadā.
Zobu higiēna 1
Darba laiks

Darbdienās
09:00 - 19:00

Mūsu adrese

Brīvības iela 162 -1A, Rīga, LV-1012